چک صیادی

کاهش مشکلات دارنده چک صیاد

سامانه صیاد چیست؟

طبق اعلام بانک مرکزی از ابتدای شهریور امسال دسته‌چک تمامی بانک‌ها باید از طریق سامانه صیاد (صدور یکپارچه دسته‌چک) برای متقاضیان صادر شود. در شیوه جدید، دسته‌چک‌های تمامی بانک‌ها کاملاً یک‌شکل و یک‌رنگ صادر می‌شوند که باهدف یکپارچه‌سازی و استانداردسازی طراحی‌شده و هویت اوراق بهادار را پیدا خواهد کرد. طبق روال جدید، دیگر شعب بانکی مرجع صدور دسته‌چک نیستند و متقاضی دسته‌چک از طریق سامانه بانک مرکزی اعتبارسنجی شده و دسته‌چک برایش صادر می‌شود.

با افزایش تعداد چک های برگشتی به علت کسری موجودی،بسیاری از افراد با چالش های بزرگی در زندگی شان روبرو شده اند و افرادی که حتی تا به حال پایشان به دادسرا و دادگاه نرسیده بود با در دست داشتن تعدادی چک لاوصول با مبالغ با اهمیت در تلاش این هستند که شکایت کیفری یا حقوقی تنظیم نمایند و این نتیجه عدم ضمانت کافی و عدم اعتبارسنجی افرادی است که شعب بانکی برایشان چک صادر نموده اند.و این داستان آغازی است برای شروع داستان یکپارچه سازی چک!

داستان یکپارچه سازی چک

بانک مرکزی با اعلام این مساله که تقریبا از هر ۱۰ چک که صادر می شود ۲ چک برگشت می شود مساله برگشت شدن چک ها را بغرنج و به زیان اقتصاد جامعه دانسته،لذا برای کاهش میزان چک های برگشتی و اعتبارسنجی چک ها اقدام به صدور چک صیاد نموده است.در برخی موارد هم دیده شده که چک به یک مبلغ مشخص صادر شده است ولی در زمان وصول چک مبلغ دیگری از حساب دارنده چک برداشت شده،چرا؟برخی با سوء استفاده از نوع چک و نوع کاغذ اقدام به مخدوش نمودن مبلغ چک و تغییر آن به مبلغ دیگر نموده اند و صاحب چک بی خبر از هر چیز متوجه می شود که مبلغ قابل توجهی از حسابش برداشت شده ولی دیگر دیر می باشد!

استعلام چک صیادی
استعلام چک صیادی

در مواردی نیز دیده شده که فردی با داشتن تعداد چک برگشتی بیشتر از برگه های دسته چک خود، باز هم می تواند به راحتی دسته چک دریافت نماید و کلاه تعداد بیشتری از افراد را بردارد!ولی مگر می شود آخه!متاسفانه برخی از شعب بانک های مختلف با ایجاد پل ارتباطی بین این نوع از مشتریان و خودشان راه را برای سوء استفاده این افراد باز نموده اند و با وجود اینکه می دانند که فرد خطاکار است و صلاحیت داشتن دسته چک را ندارد برای آن فرد چک صادر می نمایند.با در نظر گرفتن تمام این مشکلات و بحرانی که این مساله به مرور زمان در اقتصاد ایجاد می نمود موضوع چک صیاد مطرح گردید.

 

چک صیادی در تبریز حسابداری حسابرسی
چک صیادی در تبریز

مزیت‌های دسته‌چک جدید صیاد

در این سامانه امکان استعلام از پیشینه صادرکننده چک برای دریافت‌کننده وجود دارد که بزرگ‌ترین مزیت برای کاهش آمار چک‌های برگشتی خواهد بود. با اجرایی شدن صدور دسته‌چک‌های جدید که علاوه بر متحدالشکل بودن، در نحوه صدور نیز از روش یکسانی پیروی می‌کنند، ارتباط متقاضی دسته‌چک با شعبه به ارتباط متقاضی با سامانه صیاد تغییر می‌کند. بنابراین با کنار رفتن شعبه و عوامل انسانی، فرآیند اعتبارسنجی، صدور و رصد استفاده از چک کاملاً مکانیزه می‌شود و امکان اینکه صدور دسته‌چک بر اساس روابط شعب و مشتریان شکل بگیرد، دیگر وجود نخواهد داشت. با راه‌اندازی این سیستم یک‌پارچه صدور چک، اطلاعات چک به‌صورت آنلاین در دسترس متقاضیان است که امکان شناسایی و اعتبارسنجی را فراهم می‌کند. این سیستم باعث منحصربه‌فرد بودن چک و آنلاین بودن آن بدون در نظر گرفتن بانک صادرکننده می‌شود.

  • خدمت غیرحضوری دریافت چک 
  • رفع مشکل چک‌های جعلی و کاهش مخاطرات جعل برگه چک
  • استعلام اعتبار صاحبان حساب و صاحبان امضاء
  • عدم ارائه دسته‌چک به افراد دارای سوء عملکرد
  • افزایش اعتبار دسته‌چک با بررسی کامل و دقیق سوابق درخواست‌کننده
  • حذف قدرت شعب در صدور دسته‌چک

مزایای چک صیاد

با توجه به اینکه بانکهای مختلف هر کدام فرمت مخصوص به خود را داشته اند و ابعاد چک ها و حتی نوع کاغذ و فرمت چک ها یکسان نبوده بانک مرکزی اقدام به صدور چک صیاد با فرمت یکسانی نموده به شرح ذیل:
رنگ چک صیاد گلبهی می باشد با ابعاد ۸۵ در ۱۷۰ میلیمتر
دسته چک صیاد متحدالشکل بوده فقط لوگوی بانک ها وجه تمایز آنها از یکدیگر می باشد
سری و سریال های چک به صورت برجسته چاپ شده و قابل لمس می باشد
کاغذ حساس به مواد شیمیایی بوده و در مقابل مواد شیمیایی واکنش داده و تغییر رنگ می دهد
برای هر برگ از دسته چک صیاد شماره شناسه یکتا اختصاص داده شده جهت پیگیری هر برگ چک صیاد در سراسر کشور
استفاده از ریز نوشته I.R.IRAN در متن چک به رنگ سبز و در پشت چک به رنگ قرمز
درج لوگوی آبی رنگ چکاوک در پایین کادر ریال بر روی چک
درج شماره سریال مرکب مشکی(پشت قرمز)که در زیر نور ماوراء بنفش نیز به رنگ سبز یشمی(سبز تیره) نمایان می شود.

چک صیادی در تبریز
چک صیادی در تبریز

شماره استعلام سامانه صیاد چیست؟

شما می توانید جهت استعلام چک صیادی که در اختیار دارید با ارسال پیامک به شماره ۷۰۱۷۰۱ و هزینه ارسال پیامک برای هر استعلام به مبلغ ۵۰۰ تومن از وضعیت چک خود مطلع شوید.شما با ارسال عدد ۱*۱* و شناسه ۱۶ رقمی که در روی چک صیاد درج شده آگاه شوید که دارنده چک و چک شما در چه وضعیتی می باشد.با این اقدام دیگر نیازی به حضور شما در شعبه و اتلاف وقت نیست!

دوست محترم بدانید که با ظهور امکانات جدید در بانک ها معمولا سودجویان به سراغ این امکانات می روند.پس با آگاهی لازم نگذارید این سودجویان کلاه شما را نیز بردارند باذکاوت تر عمل نمایید.با صدور این نوع دسته چک یک بانک اطلاعاتی یکپارچه ایجاد شده برای آگاهی از وضعیت صدور چک در سراسر کشور.زمانی که چک از مشتری یا هر فرد دیگری دریافت می نمایید با دقت بیشتری عمل نمایید.با دانستن این نکات امنیتی مراقب چک هایی که دریافت می نمایید باشید و در زمان دریافت چک صیاد با دقت بیشتری به چک توجه می نمایید.

موفق باشید.


برچسپ : کاهش مشکلات دارنده چک صیاد کاهش مشکلات دارنده چک صیاد بانک مرکزی چک برگشتی کاهش مشکلات دارنده چک صیاد حساب بانکی بانکهای تبریز کاهش مشکلات دارنده چک صیاد تبریز حساب بانکی کاهش مشکلات دارنده چک صیاد کاهش مشکلات دارنده چک صیادکاهش مشکلات دارنده چک صیاد

سمت : مدیر عامل موسسه آقای دکتر مهدی عابدی (عضو انجمن حسابداران خبره ایران ) …

Tebriz, İran'da vergi danışmanı, muhasebe, vergi avukatı, denetimin tüm hizmetleri

Tebriz, İran’da vergi danışmanı muhasebe vergi avukatı denetimin tüm hizmetleri iran-tebriz’deki şirketinizin tüm süreçlerini tek…

چه کسی مشمول سامانه مودیان مالیاتی و قانون پایانه های فروشگاهی است ؟

چه کسی مشمول سامانه مودیان مالیاتی و قانون پایانه های فروشگاهی است ؟ سامانه مودیان…

Tax Accounting

حسابداری مالیاتی (Tax Accounting) چیست؟ همه چیز درباره حسابداری مالیاتی یکی از زیرمجموعه‌های حسابداری، شامل…

۱۰ تا از بهترین اساتید حسابداری دانشگاهی در تبریز

۱۰ تا از بهترین اساتید حسابداری دانشگاهی در تبریز✅شهر تبریز✅   دکتر یونس بادآور نهندی…

آموزش صدور گواهی موضوع ماده ۱۸۶ قانون مالیات مستقیم

فیلم آموزشی (همه چیز درباره گواهی ماده ۱۸۶ قانون مالیات مستقیم)

حسابداری مالیاتی (Tax Accounting)

۲۰ سوالات مالیاتی کسب و کارها نوپا و شرکتهای درباره سامانه مودیان مالیاتی منظور از…

© 2016 موسسه حسابداری نوین تراز تبریز | خدمات حسابداری و حسابرسی

logo-footer

باما در تماس باشید :               

حسابداری تبریز|آموزش حسابداری|حسابرسی تبریز|نرم افزارحسابداری|موسسه حسابداری نوین تراز